Blog
Co powinna zawierać instrukcja BHP?
Instrukcje BHP są nieodzownym elementem każdego miejsca pracy, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Ich zawartość może być różna w zależności od specyfiki danego zakładu pracy, jednak istnieje kilka kluczowych elementów, które powinny być uwzględnione.
Kto odpowiada za wypadek pracownika w zakładzie pracy?
Wypadki mogą zdarzyć się wszędzie, również podczas pracy. Pracownik może doznać uszczerbku na zdrowiu nie tylko podczas wykonywania obowiązków na stanowisku o wysokim ryzyku wypadku (np. operator maszyn czy kierowca), ale nawet i w biurze. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego to pracodawca ponosi odpowiedzialność za tego typu zdarzenia. Czy jednak jest to jedyna osoba w firmie, która ponosi wszystkie konsekwencje? Na jakich warunkach można pociągnąć pracodawcę do odpowiedzialności odszkodowawczej?
Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów BHP w zakładzie pracy?
Obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wynikający z odgórnie ustalonych wymogów ustawowych, dotyczy zarówno pracodawców, jak i pracowników. Kary mogą zostać nałożone, jeśli wykryte zostaną nieprawidłowości w zakresie BHP, nieprzestrzeganie przepisów lub gdy zdarzy się wypadek przy pracy, wynikający z zaniedbań BHP.
Ochrona przeciwpożarowa w pracy. Przepisy i zasady postępowania
Każdy właściciel obiektu budowlanego, zwłaszcza jeśli mówimy o zakładach pracy, musi na terenie przez siebie zarządzanym przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych czy też technologicznych. Na czym polega ochrona przeciwpożarowa w firmie?
Jak często należy przeprowadzać okresowe szkolenia BHP w firmie?
Szkolenia okresowe BHP w firmie to jeden z ważnych aspektów, od którego zależy poziom wiedzy i bezpieczeństwo wszystkich pracowników. Nie wolno o nich zapominać, zwłaszcza że są one wymagane przez przepisy prawa. Są źródłem nowych przepisów i regulacji. Jednak jak często powinno się je przeprowadzać? Czy pracownik po szkoleniu musi uczestniczyć w kolejnych?
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przygotowanie stanowiska roboczego i stosowania środków ochrony osobistej to nie wszystko, ponieważ konieczne jest przeprowadzanie szkoleń BHP. Dzięki nim pracownicy uzyskają informacje na temat postępowania w razie pojawienia się zagrożenia, np. wybuchu pożaru czy ulatniania się gazu.
Jakie szkolenia BHP muszą odbyć pracownicy przyjęci do nowego zakładu pracy?
Rozpoczęcie pracy w nowym zakładzie pracy wiąże się z obowiązkiem odbycia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnienia go wszystkim pracownikom bez względu na to, jakie stanowisko będą zajmować czy jaki rodzaj pracy będą wykonywać.
Zasady udzielania pierwsze pomocy. Co warto wiedzieć?
Rozpoczynając pracę w nowym zakładzie pracy, każdy pracownik ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w ramach którego zapoznany zostaje z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi wykonywanych obowiązków, kodeksu pracy, czy wewnętrznego regulaminu danego przedsiębiorstwa.